Co będziemy budować w przyszłości? IV Polsko-Brytyjskie Forum Budowlane

· 1 czerwca, 2020 · 12:28 pm

Wśród jednoosobowych firm budowlanych działających w Wielkiej Brytanii aż jedna trzecia dotknięta jest kryzysem związanym z COVID-19.

W zeszłym roku problemem dla przedsiębiorców był brexit, w tym roku na drodze do rozwoju stanęła pandemia. Zarówno pierwsza jak i druga przeszkoda spędza właścicielom firm budowlanych sen z powiek. Jak przestać się martwić o przyszłość swojej branży?

Odpowiedź będzie można znaleźć już 11 czerwca, na organizowanym przez Polish Business Link corocznym Brytyjsko-Polskim Forum Budowlanym. Tym razem spotkanie odbędzie się online przez platformę Zoom. Z łatwością więc mogą wziąć w nim udział nie tylko przedsiębiorcy z UK, ale i z innych zakątków świata.

To już IV edycja wydarzenia. Tematem przewodnim będzie budownictwo przyszłości. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do godziny 14.00.

Ta 4 godzinna sesja podzielona będzie na 3 części:

  • panel dyskusyjny,
  • warsztaty,
  • networking.

Celem Forum jest wsparcie przedsiębiorców w rozwoju firm budowlanych w Wielkiej Brytanii i w realizacji nowych inicjatyw. W ciągu ostatnich trzech spotkań z cyklu poruszonych zostało wiele istotnych kwestii, m.in.: budownictwo modułowe, mieszkania socjalne czy zrównoważony rozwój rynku budowlanego.

Rok 2020 będzie kluczowy dla wielu firm, w tym także dla firm budowlanych.

Czego boi się branża budowlana?

Nim pojawiły się informacje o rozprzestrzenianiu się koronawirusa, obawy branży budowlanej koncentrowały się przede wszystkim na brexicie: nowych zasadach prawnych, podatkach oraz na kondycji brytyjskiej gospodarki.

W raporcie przygotowanym przez firmę doradczą Crowe, dotyczącym nieruchomości i budownictwa z 2019 r, 73% respondentów wyraziło obawy dotyczące niedoborów wykwalifikowanej siły roboczej, które mogą być skutkiem twardego brexitu. 65% ankietowanych za największy problem uznało system podatkowy, a w szczególności opłatę skarbową niekorzystną dla deweloperów i inwestorów. Jednocześnie jednak, aż 53% przedsiębiorców uważało, że ich działalność wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Dużo dyskutowano na temat MMC (Modern Methods of Construction) – nowoczesnych metodach konstrukcji, w tym na temat sztucznej inteligencji i automatyzacji, a także o zwiększaniu różnorodności w branży – co uznawano za bardzo dobrą wiadomość. Przedsiębiorcy mieli wrażenie, że jeśli dojdzie do porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a UE, to uda im się uniknąć wielu problemów i nadal będą mogli osiągać sukcesy.

Lecz pandemia COVID-19 całkowicie odmieniła sytuację. Pojawiły się zupełnie nowe pytania, wątpliwości i trudności.

Jak budować w dobie pandemii?

Teraz wielu właścicieli firm budowlanych zastanawia się, jak budować z zachowaniem reguł społecznego dystansu? Czy dzięki nowoczesnym metodom konstrukcji uda się przeskoczyć tę przeszkodę? Czy roboty rozwiążą jednocześnie problemy związane z deficytem pracowników po brexicie? A także: co i w jaki sposób będzie budowane w przyszłości?

Rząd Wielkiej Brytanii daje bardzo mało oficjalnych wskazówek dla inwestorów budowlanych w związku z koronawirusem. Dlatego też, podczas IV Polsko-Brytyjskiego Forum Budowalnego eksperci z branży szczegółowo omówią najważniejsze zagadnienia. Odpowiedzą także na wszelkie pytania.

Polskie firmy budowlane w Wielkiej Brytanii na wagę złota

Szacuje się, że działalność aż jednej trzeciej polskich jednoosobowych firm w Wielkiej Brytanii związana jest z branżą budowlaną. Polscy budowniczowie zyskali na Wyspach godną pozazdroszczenia reputację. Szanowani są przede wszystkim za stosunek jakości usług do ceny oraz solidne wykonawstwo. Polskie firmy budowlane stanowią cenny wkład w PKB Wielkiej Brytanii. Jednym ze świetnych przykładów jest Stowarzyszenie Inżynierów Polskich (STP), które w tym roku obchodzi już 80. rocznicę powstania.

Brytyjsko-Polskie Forum Budowlane to idealna okazja do omówienia obecnej sytuacji i wspólnej analizy tego, jak będzie wyglądała przyszłości. To możliwość porozmawiania ze specjalistami z branży budowlanej, szansa by zasięgnąć opinii ekspertów w takich dziedzinach jak: duże projekty budowlane, prawo budowlane, dostawy czy licytacje. To również wspaniała okazja do nawiązania nowych kontaktów i współpracy – bezpiecznie w środowisku online.

Program wydarzenia i rejestracja: http://bit.ly/ConstFor20

O organizatorze

Polish Business Link to organizacja członkowska, działając od 2012 roku, ułatwiająca połączenia B2B w Wielkiej Brytanii. Misją PBLINK jest promocja polskich firm budowlanych na Wyspach, ale także tworzenie platformy dla wszystkich przedsiębiorców, którzy potrzebują pomocy w rozwoju działalności, szukają nowych możliwości, chcą nawiązywać współpracę i brać udział w dyskusjach na ważne tematy. Sprawdź: https://www.pblink.co.uk/